מסלול הרי דימונה אפעה ונחל אשלון (12/1/07)

 

אזור דימונה מסיבה לא ברורה לא משך כל כך את רוכבי אופני ההרים. האיזור עם נוף יפהפה, עליות וירידות שיכולים לספק אדרנלין בשפע וסינגלים זורמים. מעט רוכבים מנצלים את הפוטנציאל הטמון פה.

טיול יפה שרכבנו באיזור הוא לנחל קינה.

הטיול מבוסס חלקית על טיול שפורסם ובוצע והובל ע"י יואב בהט, אותו טיול נמשך יומיים והקלטת הטיול שפורסמה לא כללה את החלק של  נחל אשלון שרצינו. התאמנו את המסלול ליום אחד תוך נחוש על המסלול האפשרי על הרי אפעה, התוצאה לגמרי לא רעה, אבל יתכן ויש מקום לשיפורים.

הטיול הפעם פותח ברכס הרי דימונה, חוצה את נחל דימונה ומטפס לרכס אפעה, יורד דרך נחל אשלון וחוזר לדימונה.

וקצת יותר פרטים:

את המכוניות החנינו בדימונה. יוצאים את העיר לכיוון צפון דרך האיצטדיון ודרך עליה קצרה ויחסית תלולה המעלה אותנו לרכס לנקודה 6.

כבר פה אנו מתחילים לראות את הנוף שמבטיח ומקיים האיזור, דימונה מאחור ונמשיך לראות אותה מרכסי ההרים תוך כדי הטיול, בכל שאר הכיוונים נוף הרים ועמקים, שטחים פתוחים לעשרות קילומטרים.

אנו ממשיכים לרכב לכיוון כללי צפון מזרח, בשלב זה על דרך 4X4, אפשר לנסות לגנוב פה ושם איזה סינגל קטן, אבל יש הרבה עוד לפנינו ולא כדאי להשקיע פה יותר מידי אם רוצים להספיק את כל הטיול.

בנקודה 13 נראה בצד ימין סינגל שמתפלג מהדרך, נקפוץ עליו בשימחה, סינגל לא קצר, זורם, כיף. בנקודה מסוימת (כמו בעוד מקומות במסלול) נפגוש חלקות אדמה מעובדות של הבדווים, בד"כ בוואדיות, אם ניתן רצוי לעקפן או לחצות ללא גרימת נזק לאיזורים המעובדים.

באיזור נקודה 24 (מיקום מדויק לא ברור לי) עצרנו לתצפית, מנוחה אוכל. נוף מדהים של נחל דימונה, רכס אפעה והרבה יותר. אנחנו בחרנו לרדת במורד הידוע בשם "הסכין" של הרי דימונה, טוב, זה סכין במושגים של 4X4 אין צורך להתרגש, לא כל-כך צר. אבל כן תלול, רוכבי DOWNHILL יחגגו. מהתצפית שהזכרתי קודם, רואים סינגל שיורד לנחל, יתכן שהוא יותר מהנה לאופניים, כנראה שננסה אותו בפעם הבאה. מהתצפית, נביט מזרחה ונראה את העליה שנעלה לרכס אפעה.

סוף הירידה הגענו לנחל דימונה, אנו פונים ימינה (דרום מערב) ניתן להשתעשע בסינגל לצד הדרך ולאחר כקילומטר (30) נפגוש משמאל את העליה. עליה נחמדה של מספר ק"מ, לא קשה מידי, מאפשרת לכל רוכב למצות את מה שהוא יכול, סוף העליה היא בסיבוב לשמאל, אנו נוטשים את השביל ויורדים בסינגל לאוכף של נקודה 31. נוף נפלא למישור רותם ולמקום ההוא...

לאחר ששנחנו מהעליה ושבענו מהנוף נחזור קצת אחורה (מערבה) ונתחיל לסנגל על שבילי העיזים, אנחנו מדי פעם ניסינו למרוד בעיזים ולחפש שבילים אחרים, העיזים יותר חכמות, ברגע שיושבים על השביל הנכון הוא זורם להפליא. אז אין חובה בקטע על שיא הרכס ללוות את המסלול שלנו בדיוק, לשיקולכם.

באיזור נקודה 50 אנו עוברים קרוב למאהל בדווי ובנקודה 51 אנו פונים לתוך הערוץ שהוא למעשה התחלת נחל אשלון, הנוף נעשה יותר סלעי ועמוק ואנו רוכבים על הכתף השמאלית (מערבית) של הנחל, משום מה בחלק מהמסלול סימון השבילים הוא בתוך הערוץ, לא נתפתה ונרכב על מדרגות הסלע משמאל.

אנחנו העדפנו לצאת עם השביל האדום בעליה תלולה רגלית בנקודה 54 בערך, ראינו עקבות אופניים שהמשיכו עוד במורד הנחל.

מגיעים לדרך הג'יפים ופונים שמאלה חזרה לדימונה.

 

זהו. טיול נעים.

.

 

אזהרות:

  • רכס אפעה מסומן כשטח אש, יש לבדוק אם צריך תיאום.

.

 ולקבצים:


.